Jóga hormonální

Časté dotazy

Mohu cvičit hormonální jógu, když kojím?

Ano, můžete. Cvičení hormonální jógy dokonce podporuje laktaci.

 

Jak dlouho po porodu mohu začít se cvičením hormonální jógy?

Pokud jste rodila přirozeně a nemáte žádné poporodní komplikace, tak můžete se cvičením začít po skončení šestinedělí. Pokud jste rodila císařským řezem, tak nejdříve po třech měsících. Vždy záleží, jak se žena cítí. Ze začátku je vhodné cvičit jemněji a naslouchat svému tělu.

 

Mohu cvičit hormonální jógu v těhotenství?

V těhotenství byste cvičit hormonální jógu neměla. Doporučila bych Vám cvičení jógy pro těhotné.

 

Když jsem již po přechodu, mohu cvičit hormonální jógu?

Ano, můžete. Autorce hormonální jógy je 91 let a každý den si cvičí hormonální jógu. Udělá svíčku jakoby nic a je vitální, plná energie.  Hormonální jóga nejen harmonizuje hormonální hladiny, ale také protahuje celé tělo, pomáhá při stresu a dodává vitalitu i duševní pohodu.

 

Od jakého věku mohu začít cvičit hormonální jógu?

Hormonální jóga je doporučována všem ženám od 35 let dále. Ženám pod 35 let je doporučována zejména pokud mají nějaký problém s hormonální nerovnováhou (problémy s otěhotněním, se štítnou žlázou, bolestivou, nepravidelnou menstruaci, PCO apod.). Neznám případ, kdy by mladším ženám uškodila, pomáhá např. i při stresu.

 

Mohu cvičit hormonální jógu, když mám zvýšenou činnost štítné žlázy?

Ano, můžete. Jen o tom informujte svoji lektorku. Ona pro Vás některé cviky v sestavě upraví.

 

Zvládnu kurz hormonální jógy, když nemám s jógou žádné zkušenosti?

Nemusíte se obávat. Kurz je vhodný i pro úplné začátečníky. Vše probíráme úplně od začátku a každá žena cvičí dle svých možností. Mám osobní zkušenost, že kurz baví jak začátečníky, tak i pokročilé jogínky.

 

Jaký je rozdíl mezi jednotlivými typy kurzů hormonální jógy?

Obsah všech kurzů je stejný. Jen během 10týdenního kurzu se učíme sestavu hormonální jógy pomaleji, po částech. Víkendový kurz je více intenzivní, ale taktéž zvládneme probrat, naučit se a několikrát zopakovat celou sestavu. Když byste si doma nevěděla s něčím rady, není nikdy problém mi kdykoliv zavolat nebo navštívit opakovací lekci buď u mě nebo u jakékoliv jiné certifikované lektorky. Individuální kurz je určen zejména těm ženám, kterým buď nevyhovují časy 10týdenního ani víkendového kurzu nebo si přejí individuální přístup.

 

Jak poznám, že je moje lektorka hormonální jógy certifikovaná a sestavu mě naučí správně?

Můžete si také od svojí lektorky vyžádat, aby Vám ukázala, zda má certifikát od Dinah Rodrigues, jediné školitelky lektorek hormonální jógy na světě.

 

Ráda bych se zúčastnila 10týdenního kurzu hormonální jógy, ale bohužel se nebudu moct zúčastnit všech 10 lekcí. Není to problém?

Nevadí to. Důležitá je účast na první lekci. Poté když budete párkrát chybět, poslední tři až čtyři lekce jsou opakovací, kdy budeme celou sestavu opakovat, abyste ji měla správně zažitou pro domácí cvičení, tak vše doženete.  Pokud byste chyběla dvě lekce za sebou, domluvíme se na individuálním doučení.

 

Jaký kurz jógy je pro mě vhodnější? Kurz hormonální jógy nebo kurz jemné relaxační jógy?

Záleží na tom, co od kurzu očekáváte.

Hormonální jógu bych Vám doporučila zejména v těchto případech:

- pokud řešíte nějaký problém s hormonální nerovnováhou (menopauza /migrény, návaly../, problémy s otěhotněním, nepravidelná menstruace, snížená činnost štítné žlázy, hypofunkce štítné žlázy...).

- pokud se chcete naučit účinnou jógovou sestavu, cítit se po všech stránkách dobře a cvičit si správně kdykoli sama doma.

Hormonální jóga je ucelená, velmi komplexní a účinná jógová sestava. Je spíše dynamičtější a na kurzu obdržíte podrobné podklady, podle kterých si můžete cvičit jógu kdykoliv i sama doma.

 

Jemnou relaxační jógu bych Vám doporučila zejména v těchto případech:

- pokud si chcete odpočinout od každodenních starostí a věnovat čas samy sobě

- pokud preferujete pomalejší formu cvičení s důrazem na dech 

- pokud si chcete jemnými cviky protáhnout a posílit svoje tělo, zklidnit mysl a dopřát si relaxaci

Jemná relaxační jóga je pomalá, každá lekce je trochu jiná a neobdržíte podklady pro cvičení doma

 

Můžete se také podívat do referencí od absolventek.